Rom versus cikán

Máte v tom jasno? Jaké označení je správné? Ať už jste členy jakéhokoliv národa či etnické skupiny, možná již po dlouhé roky, a to i v dobré víře, máte na tuto otázku svou odpověď.

Kde je však pravda, a co je správně? Záleží na tom vůbec? Dnes se můžeme setkat s různými názory. Výraz cikán používají jak lidé se zažitými předsudky, vůči této skupině, tak i lidé, kteří se domnívají na základě různých, často však zkreslených argumentů, že používání označení cikán je v pořádku. Jsou také mezi námi i samotní Romové, a jejich již také dost, kteří se „nestydí“ za označení cikán. Důvody mohou být, že neznají původ tohoto slova, nebo se chtějí zalíbit neromům, majoritní společnosti.

Pohled do historie a význam

Označení cikán, je v různých zemích velmi podobné. Vychází ze stejného slova. Konkrétní podoby tohoto slova, tak jak jej používají v jednotlivých zemích, se dočtete zde

Toto označení má vždy, více či méně, hanlivé podbarvení. Není jisté kdy (asi 12. stol.) a kdo přesně jej začal používat, jisté však je, že nikdy nebylo součástí romského slovníku. Toto slovo začalo být používáno majoritou a to ve svém prvopočátku jako označení velmi hanlivé nebo zkresleně. 

České slovo Cikán stejně jako výrazy v řadě dalších jazyků má prapůvod v řeckém Atsinganoi (Atzinganoi), kterým toto etnikum nazývali v byzantské říši.[2] Výraz zřejmě souvisí se záměnou Romů se sektou athinganů (athinganoi) (v 8. století ve Frýgii),[3][4] jejíž příslušníci se později přistěhovali mj. na Balkán.[5]  (zdroj: Wikipedie) 

Naproti tomu slovo ROM, které v romštině znamená muž, je v romském jazyce často a od nepaměti používané.

Několik příkladů:

 • rom – muž, manžel
 • romňi – žena, manželka
 • romale – romové
 • romanes – romsky
 • romale – romové
 • Tumen san roma? – Vy jste Romové? 
 • He, amen sam roma. – Ano, my jsme Romové. 

Kromě toho, že samotní Romové toto slovo vždy a všude používali, se na prvním Mezinárodním romském sjezdu v roce 1971 zástupci Romů ze 14 zemí dohodlo na používání označení Rom a požadavku respektování takového označování majoritní společností.

Morální a sociální otázka

Správné a vítané označení je tedy Rom a Romové. I samotní Romové by si toho měli být vědomi a chápat, že ani cikán, cigán, nebo jiné hanlivé označení, nevychází od samotných Romů, a vždy bude mít přízvuk snižující romskou kulturu. Otázka hrdosti je spjata s uvědoměním si vlastní identity, vlastní důležitosti, a sebeúcty. Označení cikán by se nemělo používat v žádných sdělovacích prostředcích či znít z úst veřejně známých osobností. Už vůbec ne z úst samotných Romů. Samozřejmě se ani tím nevyřeší všechny sporné otázky, a nevykoření se tím předsudky. Jde však o důležitou součást, která povede k lepšímu soužití.

Jak oslovovat správně?

Častokrát je lepší používat jméno, než-li označení národnosti. Ano, a to platí pro všechny. Úctu k lidem projevíme, pokud známe jejich jméno a pokud si jejich tvář spojíme ne především s jejich barvou pleti, postavením, či národností, ale s jejich jménem, které si člověk může svým životem, vlastnostmi, a chováním buď udělat dobré nebo špatné.

Odkaz na rozsáhlejší text o této problematice ZDE

Michal Husák

Bičhaven dureder

34 thoughts on “Rom versus cikán”

 1. Pro mne mají slova Cikán a Róm opačnou konotaci.
  Jako chlapec jsem vyrůstal v malém městě a s Cikánama jsme dobře vycházeli: všichni PRACOVALI – někteří jako kováři, jiní jako ošetřovatelé dobytka, popř. pracovníci na stavbách. Dva hráli v tátově kapele. Nebyly s nimi větší problémy než s kýmkoli jiným.
  Potom v 70-tých letech do našeho města byla nastěhována horda Rómů odněkud z východu – ti neuměli nic jiného než simulovat invaliditu, chodit si pro dávky, vykřikovat jak jsou diskriminovaní a neustále něco požadovat a nastavovat dlaň. Samotní Cikáni – starousedlíci si na ně stěžovali, že je to s těmi novými Rómy k nevydržení, že dokonce kradou i u Cikánů.

  Takže já až do smrti budu mít před Cikány respekt a budu si je vážit, zatímco většina Rómů pro mne je jen banda líných povalečů a žebráků.

  dědo Yožo

  PS: podepisuji se svým alias, protože už jsem se setkal s nenávistí Rómů

 2. Cikán je pro mě cikán . Nic víc , nic míň. Prostě etnikum se svými specifikacemi a rozhodně mi až tak moc nevadí.
  Znám jich dost a svoje označení vůbec nezatajují. Dokonce jsou i takoví, že berou označení cikán za ………vyberte si sami. Slovo rom je v mé představě jako parchant, nefachčenko, příživník. Ruku na srdce, cikán dělat umí, rom ani náhodou, umí si jenom stěžovat. Doufám, že praví a skuteční cikáni se od nich distancují.

  • V romském jazyce a sami Romové slovo cikán neznají a nikdy jej nepoužívali. Vždy o sobě mluvili jako o Romech, romsky by řekli „amen sam roma“ (my jsme Romové)
   Jak je vysvětleno v článku, označení cikán bylo a vždy bude označení hanlivé, ať už někteří Romové z neznalosti, nebo jiných příčin to odmítají a nahrávají tak neromům, kteří jsou rádi. Zkušenosti, které zde vyjadřujete můžete mít, ale nejde je brát objektivně, nejde o označení člověka, který chce pracovat či ne, ale o to zda CHCE pracovat, nebo ne. Oficiálně a morálně správné označení, které nikoho neurazí je Rom, Romové.

   • Nemáte pravdu. Bydlel jsem ve starém Mostě a kamarádil s cikány. Nikdy neříkali, že mluví romsky, ale cikánsky a nikdy netvrdili, že jsou Romové, ale Cikáni. A tak jsme to všichni brali. Co vím, tak jsme se kamarádili Moravák, Čech a Cikán, žádného Roma mezi sebou neměli. Prcek cikán nám říkal Gádžové a nikoho tím neurazil. Nevím, o jakém urážení mluvíte. To nastalo až s příchodem „Romů“ z východu. My jsme jim všichni říkali „Husákův dárek“. A ti naši Cikáni je strašně nesnášeli, protože Romové dělat nechtěli a tak kradli a později jenom nastavovali dlaň a tak to trvá dodnes. Pozor, naši Cikáni byli vzdělaní, vyučení v řemeslech, někteří měli maturitu a jeden můj žák z původních mosteckých Cikánů má vysokou školu. Jejich „integrovaní rodiče“ je drželi zkrátka, museli se učit a makat! To u Romů nehrozí. Ti děti pouze vyrábí a o pak ať starají daňoví poplatníci…?!
    V roce 1971 proběhl historicky první Mezinárodní romský sjezd (World Romani Congress), kde se Romové ze 14 zemí (včetně ČSSR) dohodli na používání slova Romové.Od té doby se datuje romský požadavek, aby byl tento název majoritou respektován.
    I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. V Německu svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou německých cikánských svazů) podporuje názor, že název Romové je ve skutečnosti diskriminační, zatímco označení Cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny. Na webových stránkách Aliance se mj. píše: „Zasazujeme se o to, aby ústřední památník evropským Cikánům, kteří byli pronásledováni nacionálně socialistickým režimem, byl zbudován pro všechny Cikány a ne jen pro Romy a Sinty.“

    • Dobrý den, děkuji za Váš názor, avšak jako i jiné názory, je i Váš pohled subjektivní a nelze s ním objektivně souhlasit. Prapůvodně je slovo rom a roma, romale v řeči Romů zaneseno, narozdíl od hanlivého slova cikán. Jak je i v článku popsané, někteří neznalí Romové o sobě tvrdí, že jsou cikáni, ačkoliv i oni vědí, že jsou původem Romové. Možná se jen chtějí zavděčit majoritní společnosti, která je chce nazývat, a také ze zkušeností vím, že nazývá „cikány“. Což je špatně.

     • Původ romů neexistuje jaký původ když romský stát neexistuje pár cikánu schválí že se budeme nazívat Romové a ještě nám dají vlajku to je na posměch nás ostatních, kdo to chtěl? Opět stát, jednou jsme z Indie pak jsme Romové víte co běžte se vycpat sami nevíte odkud jsme jenom se dělají samé studie odkud pocházíme a stoprocentní fakt nikdo neví jenom samé domněnky a kdyby jsme pocházeli z Indie tak společného nic nemáme kdyby jste se pořádně zamysleli tak bych řekla že afrika je nám blíž Bo by dobré se o těch zemí něco dozvědět a podívat na kultury nás všech myslím si že většina Čechů ani Češi nejsou a kdyby měl každý člověk hledat odkud vlastně je tak půlka národa to ani neví, takže nějaký ROM je opět výmysl a osobně píšu že je to blbost nikdy bych se k tomu nepodepsala..

     • sakra, cikán není hanlivé slovo…ti praví cikáni jsou na to hrdí,na rozdíl od romu,cikán znamená člověk, na rozdíl od slova rom,rom je ….skažený vyděračský člověk,kterej nemá s cikánem nic společného,rom je obyčejný parazit,kteý se přiživuje na ostatních tvorech…cikány mám moc rád,romy nesnáším!!!!!

     • jak to můžete veřejnosti sdělovat, že cikán je hanlivé slovo!!!praví cikání jsou na to hrdí!!hanlivé je slovo rom,znamená to příživník….parazit …v mé rodině,i když jsem gadžo,za což se ani náhodoum nestydím,je cikánka,na kterou jsem moc hrdý…ale nesmím jí říct, že je romka…nesnáší tzv.ROMY…tak neplácejte blbosti…pořád o sobě tvrdí , že je cikánga a romy nesnáší,teď nsi to přeberte,chytrolíni

 3. Já absolutně nevím jak to je, ale řekl bych, že pan redaktor má správnou úvahu, tudíž se přikláním k jeho verzi. Bohužel opět subjektivní názor. Hezký den

 4. No tak od našich neromu jse už dávno ví že oni gadzove vědí nejlépe o nás o Romech vše vědí dokonce i to jake lejna kadime takže milí chrapuni knedlíky pepicci každý národ má právo na sebe určení a sebe označení které je prezentuje v rámci svojeho jazyka že vy dute české hlavy stym máte problém kvůli předsudků vůči všem Romům z celého světa je číste vaše ubohé traparna která říká že jste národ ….. ….. nic víc. Ps hrdý Rom.

  • jsem rád , že jsi hrdý rom,já jsem hrdý ostravák a pepíky nemám rád(pražáci) a můj syn je s romkou,čekají dítě a já už se moc těším ..-)

  • chtělo by to vypilovat jazyk,těch hrubek tam máš přespíliš:-)))a proti romům mám hodně,ale proti cikánům vůbec nic!!!tak přemýšlej..faráone:-)))

 5. Cikán není označení hanlivé, je to staletí používaný výraz pro tyto lidi. Dostal se i do literatury a písní – a neměl hanlivý zvuk. Ten mu dalo až uměle vytvořené pojmenování Rom. Oni si můžou říkat jak chtějí. Tuším, že „rom“ znamená u nich „člověk“ a tudíž bylo UMĚLE vytvořeno toto označení. Jestli vám zní cikán hanlivě? – tak to nebude slovem, ale tím, jak vnímáme ty, které označuje.Pokud to budou slušní lidé, čistotní a pracovití , v myslích si jakékoli jméno či název spojíme s jejich vlastnostmi
  Hrdost národa se vytváří jinak, než názvem. Poctivostí, čestností, pracovitostí. Pokud takoví budou, je jedno, jak jim budeme říkat, protože si jich budeme vážit a jejich pojmenování nebude důležité.
  Je to jen uměle rozmíchávaný problém
  Důležitější je brát je jako lidi- a to znamená to, co u lidí – nepracuješ? Nebudeš jíst. Kradeš? Budeš potrestán. Nevychováváš děti? tak je mít nebudeš.
  V Medžugorii se mnou byla cikánka s malým Pepíčkem. Taky jsme o tom mluvily. Sama sebe nazývala cikánkou – a hrdě. A o romech mluvila jako o romácích… a s despektem. Byla normální, nepotřebovala se nikomu zalíbit a byla to čistotná a pracovitá ženská. Věřící.
  Od filmu Ropáci se mi její varianta na romy doopravdy líbí – protože tak nějak vypovídá víc o těch, kteří CÍTÍ POTŘEBU SI TAKTO DODÁVAT DŮSTOJNOST, KDYŽ JINÝMI ZPŮSOBY JIM TO NEJDE.

  • Dobrý den, děkujeme za Váš komentář, ale zkuste si prosím znovu přečíst článek, kde je vysvětleno, že slovo Rom určitě není uměle vytvořeno z nějakých důvodů si dodávat důstojnost, ale je od nepaměti zahrnuto do slovní zásoby Romů a používáno přesně v tom kontextu, jako označení pro tuto skupinu, národnost, pro muže, i člověka Romského původu.
   Slovo cikán mělo, má a vždy bude mít hanlivý podtón. Mnoho vzdělaných, pracovitých a slušných lidí Romského původu o sobě nikdy neuvažovalo jako o cikánech, ale jako o Romech, to je zase zkušenost, ne s jednou ženou, kterou jste měla Vy, ale zkušenost desetitisíců Romů žijících v ČR a na Slovensku.

   • Tupost Čecháčků je nekonečná. Je jim vysvětleno, že Cikán ani cikán s malým c , jak to většina těch rasistů píše, se v romském jazyce nevyskytuje a že ani Romové se tak nikdy nenazývali, ani takové slovo neznali, ale oni se budou stále přít a poučovat Romy, že je to jinak, a že to jejich pojmenování je jediné správné.
    Ať jdou do USA a zkusí říci některému černochovi ( afroameričanovi ) , ty negře, popřípadě chlapče ( boy). Nebo indiánovi, ty rudochu.
    Tak je v USA bílí běžně kdysi nazývali.
    A stejně tak se ani většině Romů v ČR nelíbí hanlivé slovo Cikán, Čechy běžně psané s malým c. Asi i tak chtějí Romy ponížit.

    • jestli nevíš,co znamená slovo cikán,tak jsi špatný (rom)…to slovíčko mznamená člověk a kdysi byli tzv.dnešní romové na to hrdi!!!vím o čem píšu , i když jsem gadžo,mám v rodině cikánku…a ne romku, a jsem na to hrdý…a mimochodem,budu mít od ní vnuka a moc se těším..:-.)

    • ahoj, tak proč do těch státu neodejdeš a držíš se tady,mám v rodině cikánku a jsem na na ní hrdý!!!nesnáší pojmenování romka..tak neblni a běž za kačerem do USA…cikán není hanlivé slovo,to s toho udělali tzv…romové (,jsem gadžo,a nestydím se za to, a ani mě to neuráží,urážejí mě takoví hlupáci, a jestli jsou bílí,černí, žlutí, nebo duhoví,jestli vůbec víš co to je , tak je mi to jedno…zkus občas použít mozek…

    • A teď to zkuste obrátit… slovo „gádžo“ se v českém jazyce nevyskytuje a ani žádný národ se tak nikdy nenazýval, ani takové slovo neznal… je to v pořádku, nebo platí dvojí metr?

  • Taky si myslím, že Cikán není hanlivé. Je to jen v hlavě těch, kteří nemají být na co hrdí.
   Proč se Rumunsko jmenuje Romania? Protože jsou tam Cikáni, nebo protože tam
   přišli vyslanci z Románských zemí a založili tam kolonii?
   Není to náhodou tak, že Vlaši i Rumungři jsou nazvaní podle Rumunska?

 6. Dobrý den , co tady piši lidé je važně zajímaví co si myslí ostatní , ale zapomněli jednu věc , ale co ostatní národnosti ? Samozřejmě hazet do jednoho pylte všechny romy , ale co bílí ?? Oni nekradou? Nevraždí malé děti a dospělí ? Já jsem poloviční Romka a jsem na to hrdá , ani né před dvěma lety jsem šla na pohovor kvůli práci , ale vyhodili mě kvůli tomu , že je můj táta Rom ?? Slišela to jedna starší paní , a vynadala te ženě , že mě diskriminuje , já te starší paní poděkovala , ted jsem v jiné praci a jsem ráda , že to tak dopadlo .

  • sakra, cikán není hanlivé slovo…ti praví cikáni jsou na to hrdí,na rozdíl od romu,cikán znamená člověk, na rozdíl od slova rom,rom je ….skažený vyděračský člověk,kterej nemá s cikánem nic společného,rom je obyčejný parazit,kteý se přiživuje na ostatních tvorech…cikány mám moc rád,romy nesnáším!!!!!a nauč se češtinu:-)))

 7. Heslo – rom
  Slovník spisovného jazyka českého | Nápověda | © Ústav pro jazyk český, v. v. i. 2011
  Jen hesla Hesla i heslové stati Celá slova

  Nenalezeno.

  Heslo – cikán
  Slovník spisovného jazyka českého | Nápověda | © Ústav pro jazyk český, v. v. i. 2011
  Jen hesla Hesla i heslové stati Celá slova

  cikán (zast. a nář. cigán), -a m. (cikánka, zast. a nář. cigánka, -y ž.) v etnografickém smyslu Cikán, Cikánka příslušník jedné z národností indického původu, rozptýlených po celém světě a zčásti podnes žijících potulným způsobem života: slovenští, maďarští, rumunští C-i cikánská národnost, kt. se vytvořila v slovenském, maďarském, rumunském prostředí; tlupa c-ů; čardáš uherských cigánů (Ner.); jezdit po světě jako c-i; snědý jako c.; přen. člověk připomínající cikána vlastnostmi tělesnými n. povahovými, zprav. špatnými: jsem c-ka (Něm.) opálená, snědá; on je c., nevydrží na jednom místě tulák, dobrodruh; to je starý c., je c. a bezbožník lhář, podvodník, zloděj; přen. expr. dítě: pořád těm c-ům něco spravuje (Rais); → zdrob. cikánek, -nka (mn. 1. -nkové, -nci, 6. -ncích), cikáneček, -čka (mn. 1. -čkové, -čci, 6. -čcích) m. (cikánečka, -y ž.)

 8. Domnívám se, že autor mylně předpokládá, že jednotlivé národy a etnika mají právo mluvit ostatním národům do toho, jak je mají v jejich vlastním jazyce nazývat. Např. Němec by o sobě řekl, že je der Deutsche, divil by se, kdybychom ho nutili používat české pojmenování Němec. Stejně tak español/Španěl, suomalainen/Fin. Podobně je v cikánštině označení gádžo pro majoritní populaci. Nikdo s tím nemá problém a je jen věcí tohoto národa, jak nás nazývá. Vycházíme-li ze stejného principu, je české označení příšlušníka etnika jako Cikán zcela v pořádku a v souladu s logikou dané problematiky.

  • Přesně tohle jsem chtěl taky napsat. Nedává přece smysl, aby čeština najednou začala přebírat názvy jiných národů z jejich jazyka. To by se muselo Finum říkat Soumi, Němcům Deutsch atd. Já české slovo Cikán vůbec nevnímám jako hanlivé a totéž mi potvrdili i moji cikánští známí.
   Připadá mi, že ze se z toho dělá umělý problém, na který pak „aktivisté“ můžou brát dotace…

 9. česky se řekne Rom Cikán. Cikáni by neměli prznit češtinu a vnucovat Čechům svoji řeč, Češi to také nedělají.

 10. Cikán je slovo českého původu (ach, jak krásný ten rodný jazyk je). Cikán je slovo spisovné, není hanlivé. Proč míchat jablka s hruškami…

 11. Dobrý den.

  Rom vs. Cikán(Gypsy), který je správný název? Předně si musíme položit otázku, zda víme jak takový Cikán vypadá a zda jej dokážeme identifikovat. Je to úplně stejné jako bychom identifikovali Čecha, Rusa, Poláka aj.,kteří spadají pod Slovanské národy.
  Jako příklad bych použil známého a úspěšného boxera Tysona Furyho. Fury pochází prostředí irských kočovníku, kteří jsou označování jako Gypsy(cikáni). Fury sám vystupuje pod přezdívkou Gypsy King. Irstí kočovníci, ale nemají kromě dřívějšího způsobu života s Romy nic společného. Irští kočovníci nemají genetickou vazbu na Romy, jako svůj vlastní jazyk používají shelta ne romanes jako Romové.
  Mnoho lidí označuje své příbuzné, sousedy, známé názvem bílí Cikáni. Proč? Mají snad nějakou vazbu na ty které označujeme a oni sami se označují za Cikány? Nemají společného nic. Slovem Cikán se definuje člověk s jiným stylem života a špatnými vlastnostmi, než na který je většina lidí zvyklá. Kdežto Rom je označení člověka zapadající do národu Romského. S vlastní kulturou a jazykem Romaňi čhib.
  Lidem, kteří se sami sebe definují jako Cikáni bych doporučil, aby při používání Romského jazyka místo po staletí užíváneho sebeurčujícího rom, romni používali modernější cikán, cikánka.

 12. Slovo Cikán je opravdu hanlivé označení, a já sám ho nedokážu vypustit na veřejnosti. Je to prostě stejná urážka, jako když černochovi někdo řekne že je nxgr, a myslím si že by se to říkat nemělo. Používám to jen ve výbuchu vzteku, ale co se týče původního označení Rom, tak mě přijde že se pak na mě každý kouká jak na sluničkáře, a nebo volnomyšlenkáře. Se článkem souhlasím, myslím si že by se lidé měli naučit používat označení Rom, neboli Romové.

  • Jediný osvícený člověk. Děkuji. Jsem hrdá romka. Mám dvě dcerky, obě vystudovane, pracují ve školství a pomáhají ve škole těm slabším. Já i manžel pracujeme. Platíme řádně daně a samozřejmě své poplatky. Žijeme si na dnešní poměry velice dobře. Jak jsem již psala, jsem hrdá romka né ulhana, zlodejka čí práce se štítící cikanka.

 13. Když tak moc nenávidíte Romy, tak nechápu proč lezete na tento web. Jste jen obyčejní trollové, nic jiného.

 14. jsme v nesprávné zemi,hold,mužu mít bílý makeup,blond vlasy,vysokoškolské vzdělání,nikdy neřekne majorita že cigán nebo romka…když ale tmavší plet,vysokoškolské vzdělání,černovlasá,číhají chvání romské,skrytý rasizmus a takový černovláska zvýši hlas v pravdě na gadžo,tak první co je,zzigoška atd…takže problém není v jazyku,ale v tmavší pleti..až když cigánka v chování i ve vzdělání převýší gadžoho,přizpusob,tak se im to taky nelíbí….jinak rom je šesté pokolení od Jkoba…romština,nebo cigánština je směs hinduičtina,perština,hebrejština,aramějština,kde mluvil i Ježíš Kristus…na kříži AČHEN BACHTALE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *