Rom versus cikán

Máte v tom jasno? Jaké označení je správné? Ať už jste členy jakéhokoliv národa či etnické skupiny, možná již po dlouhé roky, a to i v dobré víře, máte na tuto otázku svou odpověď.

Kde je však pravda, a co je správně? Záleží na tom vůbec? Dnes se můžeme setkat s různými názory. Výraz cikán používají jak lidé se zažitými předsudky, vůči této skupině, tak i lidé, kteří se domnívají na základě různých, často však zkreslených argumentů, že používání označení cikán je v pořádku. Jsou také mezi námi i samotní Romové, a jejich již také dost, kteří se „nestydí“ za označení cikán. Důvody mohou být, že neznají původ tohoto slova, nebo se chtějí zalíbit neromům, majoritní společnosti.

Pohled do historie a význam

Označení cikán, je v různých zemích velmi podobné. Vychází ze stejného slova. Konkrétní podoby tohoto slova, tak jak jej používají v jednotlivých zemích, se dočtete zde.

Toto označení má vždy, více či méně, hanlivé podbarvení. Není jisté kdy (asi 12. stol.) a kdo přesně jej začal používat, jisté však je, že nikdy nebylo součástí romského slovníku. Toto slovo začalo být používáno majoritou a to ve svém prvopočátku jako označení velmi hanlivé nebo zkresleně.

Naproti tomu slovo ROM, které v romštině znamená muž, je v romském jazyce často používané.

Několik příkladů:

  • rom – muž, manžel
  • romňi – žena, manželka
  • romale – romové
  • romanes – romsky

Kromě toho, že samotní Romové toto slovo vždy a všude používali, se na prvním Mezinárodním romském sjezdu v roce 1971 zástupci Romů ze 14 zemí dohodlo na používání označení Rom a požadavku respektování takového označování majoritní společností.

Morální a sociální otázka

Správné a vítané označení je tedy Rom a Romové. I samotní Romové by si toho měli být vědomi a chápat, že ani cikán, cigán, nebo jiné hanlivé označení, nevychází od samotných Romů, a vždy bude mít souzvuk snižující romskou kulturu. Otázka hrdosti, je spjata s uvědoměním si vlastní identity, vlastní důležitosti, a sebeúcty. Označení cikán by se nemělo používat v žádných sdělovacích prostředcích či znít z úst veřejně známých osobností. Už vůbec ne z úst samotných Romů. Samozřejmě se ani tím nevyřeší všechny sporné otázky, a nevykoření se tím předsudky. Jde však o důležitou součást, která povede k lepšímu soužití.

Jak oslovovat správně?

Častokrát je lepší používat jméno než-li označení národnosti. Ano, a to platí pro všechny. Úctu k lidem projevíme, pokud známe jejich jméno a pokud si jejich tvář spojíme ne především s jejich barvou pleti, postavením, či národností, ale s jejich jménem, které si člověk může svým životem, vlastnostmi, a chováním buď udělat dobré nebo špatné.

Michal Husák

Bičhaven dureder

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *