Žurka

Próza autora romského původu Ladislava Husáka v e-knize provází čtenáře životem jedné romské osady na východě Slovenska od jara do zimy. Dílo je autorovou prvotinou a je doplněno o autorův medailon. Publikace prozatím vyšla pouze jako e-kniha a je na stránkách nakladatelství KHER zdarma ke stažení.

Žurka

Dílo je pojmenováno podle jedné z hlavních postav příběhu. Jedná se o sbírku fiktivních příběhů, které autor zasazuje do svých zážitků a vzpomínek na rodnou osadu. Příběhy se odehrávají někde v neurčitém čase před  druhou světovou válkou. Objevují se zde postavy jako Vajda Béla, babka Charvátová a mladičká Žurka. Čtenáři především přibližuje život Romů, jejich hodnoty a zvyky, přičemž navazuje na bohatou romskou narativní tradici. Čtenář se tedy v díle setkává jak s romskou svatbou, ale také s vírou v duchy zemřelých a smrtí jako takovou. Příběhy jsou na pokraji mezi lyrikou a tragikou. Autor ve svém díle na mnoha místech vzdává hold tradičnímu vyprávění, jež dříve Romům nahrazovalo vzdělání, které se jim z různých důvodů nedostávalo. Právě prostřednictvím tohoto lidového vyprávění se jeho posluchači učili rozlišovat mezi dobrem a zlem a učili se základních hodnot. Dílo je velmi čtivé a poměrně krátké (61 stran), čímž se autor zavděčí jak náročným, tak nenáročným čtenářům.

Ladislav Husák

Narodil se roku 1960 v romské osadě při obci Hanušovce nad Topľou na východním Slovensku. V této osadě žil do svých tří let, načež se jeho rodina odstěhovala do bytovky přímo v obci. Když navštěvoval sedmou třídu základní školy, jeho rodina se opět přestěhovala, tentokrát za prací do Čech, kam jeho otec dojížděl. Husákova rodina se tedy porůznu stěhovala, až se usadila v Benátkách nad Jizerou, kde autor žije dodnes. Autor pochází z deseti dětí a jelikož jeho matka zemřela, když mu bylo pouhých sedm let, snažil se ihned po základní škole pomáhat otci uživit početnou rodinu.

Právě jeho otec, jehož uznávali jak Romové, tak neromové, Ladislava Husáka velmi ovlivnil. Vedl totiž všechny své děti k učení, přemýšlení a diskutování na různá témata. Otec byl rovněž členem partyzánské skupiny Čapájev, kvůli čemuž byl zajat a část druhé světové války vězněn v koncentračních táborech Buchenwald a Mauthausen, odkud se mu naštěstí krátce před koncem války podařilo uniknout.

Autor začal psát už ve svých patnácti letech dobrodružnou literaturu, ke které ho inspirovali jeho oblíbení autoři (Karel May či Mirko Pašek). Následně se zabýval dalšími a dalšími žánry českých i světových autorů. V poslední době se nejvíce věnuje starověké historii Romů.

Kniha ke stažení zde

Bičhaven dureder

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *